Za osnovce,lovce i ribolovce održana predavanja na temu “Upozoravanje na mine”
U Olovu je započeo projekat Crvenog križa F BiH u saradnji sa BH „Macom“,(Centar za uklanjanje mina), na temu „Upozoravanja na mine“ koji se realizuje u saradnji sa Službom Civilne zaštite Općine Olovo i OŠ“ Olovo“.Prema riječima Prof.Dragana Šimšića voditelja tima „Upozoravanja na mine“ ovaj projekat je započeo nakon posljednjih poplava 2014.godine i pojave klizišta koja su ponovo pokrenula zaostale mine i minska polja koja su prozrokovala nove nesreće.
-Problem mina i neeksplodiranih ubojnih sredstava je uvijek aktuelan ali zadnja dešavanja sa poplavama su razlog nove zabrinutosti.Projekat je počeo da se realizuje krajem prošle i nastavit će se tokomove godine.U okviru ovog projekta obilazit ćemo sva ugrožena područja u BiH.Moj tim je dobio tri lokalne zajednice u Zeničko–dobojskom i Tuzlanskom kantonu.Tokom tri dana koliko ćemo boraviti na području općine Olovo pored centralne posjetit ćemo i područne škole u Petrovićima i Ol.Lukama a planirano je i predavanje za članove udruženja lovaca i ribolovaca,kaže prof.Šimšić.
Prema podacima Crvenog križa Federacije BiH od početka agresije na BiH stradala je 8.431 osoba od toga je po završetku agresije do kraja 2014 stradalo 1730 osoba.U ovom broju stradalih je 170 djece.
Selim Kurtalić je također član tima za upozoravanje od mina pri CK FBiH je mišljenja sa ovakvi projekti doprinose adekvatnom upozoravanju na mine svih članova zajednice jer je deminiranje dugotrajan i skup proces.
-Kontinuirana edukacija i informisanje su od životne važnosti jer su mine stalna prijeteća opasnost pogotovo za djecu a onda i za sve koji žive u blizini minskih polja ili se kreću u prirodi,kaže Kutralić.
Avdo Degirmendžić šef Općinske službe Civilne zaštite ističe da je u saradnji sa građanima do sada prikupljen veliki broj NUS-a koja su uništena a najčešći pozivi o pronalaski mina dolaze od djece.
-U proteklom periodu oko 6000 građana je prošlo slična predavanaj i ja bih ovaj projekat izjednačio sa protivminskom akcijom tzv.čišćenja mina na terenu.Upoznavanje i informisanje sa minama su imale velikog uticaja na svjesnost o minama.Više od 5% površine općine Olovo je sumnjive minske površine koja je adekvatno obilježena.Nekada i po više puta obilježavamo minska polja zbog uklanjanja oznaka što je krivično djelo zbog kojeg je nekoliko lica i procesuirano. Tokom poplava CZ je imala s 12 prijava NUS-a dok je na području Olova tokom proteklog posliejratnog perioda godišnje uništeno oko 250 minsko-eksplozivnih sredstava, kaže Degirmendžić.