Danas je Svjetski dan radioamaterizma – 18. april,radioamateri sretan vam vaš Dan!
Radio klub Elektrotehničkog fakulteta E74ETF i Asocijacija radioamatera u Bosni i Hercegovini danas će održati svečanu sjednicu povodom obilježavanja Svjetskog dana radioamaterizma, 90 godina postojanja Međunarodne radioamaterske unije i 150 godina od formiranja Međunarodne unije za telekomunikacije.
Ovo je prilika da pomenemo naše olovske radioamatere koji su nas povezivali sa svima u najtežim trenucima za našu BiH.
Dug je spisak aktivnosti koje su bile od nemjerljivog životnog značaja za sve koji su ostali i one koji su otišli iz Olova tih ratnih godina od 1992-1995. Jedan od članova kluba olovskih radioamatera naš kolega u penziji Azem Selimović sačinio je spisak na kojem je pobrojao najznačajnije aktivnosti radio amatera u historijskim trenucima za Olovo i BiH praveći prijedlog za neko od priznanja koje još uvijek nisu dobili.
Radio klub «Olovo» u Olovu je osnovan početkom sedamdesetih godina, a najveće uspjehe u radu postiže od 1976. godine kada radioamaterska zvanja stiče tridesetak mladih radiooperatora. Svi članovi su aktivno učestvovali u održavanju RMZO (radio mreža za opasnost), od zemljotresa u C.Gori do svih drugih događaja lokalnog tipa i šire. Radio klub usljed neshvatanja okoline i obaveza članova nije uvijek egzistirao istim intenzitetom, ali u datim situacijama su se članovi okupljali i stavljali svoje znanje i tehniku na raspolaganje društvu i građanima. Odmah početkom ratnih dejstava 1992. godine članovi Radio kluba se aktiviraju kroz rad Općinskog centra za obavještavanje, izvršena je preregistracija dotadašnjeg pozivnog znaka kluba YU1EOL u T91EOL i uz saglasnost ARA BiH (Asocijacije radioamatera BiH) aktiviran je još jedan pozivni znak koji je lociran u MZ Solun zbog adekvatnijeg pružanja usluga stanovništvu u «pokidanim vezama» …
– uspostavljanje veza na opštinskom i širem području – početkom agresije na BiH došlo je do raspada sistema za komunikaciju i po horizontali i po vertikali što su radioamateri u saradnji sa Centrom za obavještavanje dugi niz godina uspješno nadomještali,
– pokretanje lokalnog radija na srednjim talasima i lokalne televizije – rušenjem infrastrukturnih objekata širom BiH došlo je do prekida mogućnosti praćenja emitovanja državne televizije i otežanog praćenja programa radija, kao reakcija na to stanje već u maju 1992. godine počinje emitovanje «olovskog radija» na srednjim talasima, malo kasnije i «olovske televizije» sa težnjom da se razbije informativna blokada… Sve to je ozvaničeno i naredbom IO Opštine Olovo koja mora postojati u opštinskoj arhivi !!!
– razbijanje informativne blokade – prikupljanjem informacija na teritoriji naše i susjednih opština kao i šire putem radioamaterskih veza, snimanjem i reemitovanjem TV Dnevnika i distribucijom informacija na slobodnoj teritoriji opštine razbijali su informativnu blokadu i sprječavali širenje dezinformacija…
– pokretanje i aktivno realizovanje pokidanih veza – od 1992. godine pa sve do normalne uspostave telefonskog saobraćaja bili su jedina veza svim «olovljanima» sa ostalim svijetom i članovima porodica rasutim širom zemaljske kugle,
– više od četiri godine neprekidno na usluzi kao jedina «veza sa svijetom» svima, narodu,
opštinskim strukturama, vojnim strukturama, bolesnim, zdravim, Srbima, Hrvatima,
Muslimanima i ostalim…
– uradili preko 100.000 pokidanih veza – višegodišnji kontinuirani rad na uspostavi kontakata među ljudima rezultirao je pozamašnom cifrom koja je vjerovatno i veća jer sve veze nisu protokolisane i za sve veze nema pisanih tragova jer je zbog više razloga sačuvan samo mali dio arhive…
– organizovanje i proslijeđivanje raznih izvještaja – iz Olova i za Olovo organizovali i proslijeđivali su na hiljade raznih izvještaja od onih svakodnevnih za RTV BiH do izvještaja za razne službe i organizacije, OS BiH, civilne strukture vlasti, organe i organizacije…
– posredovanje između komisije za razmjenu opštine Olovo i drugih – formiranjem opštinske komisije za razmjenu zarobljenih kontinuirano su održavane veze sa komisijama suprotnih strana do postizanja dogovora i konačne razmjene zarobljenih građana Olova od 1992. godine do kraja ratnih dejstava…
– kontinuirana veza sa isturenim centrom za logistiku općine Olovo – u K. Gomilici,
republika Hrvatska, djelovao je logistički centar opštine Olovo sa kojim su uz posredovanje kolega iz Radio kluba 9A2CIG olovski radioamateri upućivali sve informacije u oba smjera i prenosili smjernice o daljim aktivnostima i potrebama opštine i drugih struktura.
– izvještaji za RTV BiH svakodnevno u više termina – šira javnost je svakodnevno u zavisnosti od zbivanja izvještavana o situaciji u Olovu uz saradnju opštinskih PRESS službi ARBiH i Opštine. Zbog raznih ometanja posredovano je između RTV BiH i press centara drugih opština, a najčešće Srebrenice i Goražda, jedan od posljednjih izvještaja iz Srebrenice, rahmetli Nine Čatića, prenesen je uz posredovanje olovskih radioamatera.
– uvezivanje sa radioamaterima iz gradova širom BiH i svijeta – u svakom većem centru, gradu imali su saradnike za potrebe olovskog stanovništva, uvezanost sa radioamaterima u Sarajevu, Tuzli (održan zbor radioamatera 1993. godine na kom su imali najveću pažnju i dobili još jedan radioamaterski znak i dogovorili saradnju sa ostalim klubovima), Goraždu, Srebrenici, Kladnju, Banovićima, Bihaću, Mostaru itd. Veze sa radioamaterima iz Hrvatske zbog velikog broja izbjeglih na tom području su bile značajne, kao i sa radioamaterima u Njemačkoj, Austriji, Holandiji, Finskoj, Švedskoj, Irskoj itd. Svakodnevni «skedovi» (dogovorene veze) sa tim radioamaterima su bile svojevrstan most za sve ljude i odlična razmjena tačnih informacija u oba smjera.
Poslije rata Radio klub djeluje manjim intenzitetom iz prostorija Centra za obavještavanje smještenih u Krivajskoj bb. Prestankom rada Centra za obavještavanje klub je ostao bez prostorija i dijela tehnike, ali poslije upućenog pisma Načelniku Uprave za odbranu Zenica obećana su tehnička sredstva koja je koristio Centar za obavještavanje. Ovih dana se vrše pripreme za ponovnu registraciju kluba i promjenu pozivnog znaka u skladu sa izmjenama koje su nastale u okviru ARA BiH i IARU (svjetska organizacija radioamatera).Radioamateri postaju vidljivi u zajednici kada nastane vanredno stanje uzrokovano prirodnim nepogodama ili nepogodama uzrokovanim ljudskim djelovanjem,zato vam želimo da dugo i uspješno postojite ali da se ne okupljate nesretnim povodima. Poštovani radioamateri, sretan vam vaš Dan!