U Olovu održan okrugli sto o utrošku donatorskih sredstava nakon poplava 2014.godine
Centar za razvoj i podršku Tuzla, i Centri civilnih inicijativa (CCI) u saradnji sa općinom Olovo, organizovali su danas javnu raspravu na temu „Praćenje i analiza realizovanih donatorskih sredstava nakon poplava 2014. u općini Olovo – Mreža BRANA“.
Okrugli sto je otvorio Amir Zahirović koji je prisutne upoznao sa zadatkom koji ima CRP Tuzla ističući dobru saradnju sa Općinom Olovo od samog početka rada na prikupljanju informacija i izvještaja o utrošku donatorskih sredstava na području općine Olovo.
-Cilj okruglog stola je unaprjeđenje dijaloga između lokalne vlasti i građana u vezi sa procesom obnove, te poboljšanje njegove efikasnosti, sa naglaskom na naredne korake i interes za poboljšanjem,istakao je Zahirović.
-Obilaskom terena,pratili smo realizovana sredstava, u individualnim domaćinstvima, privrednim objektima i javnim institucijama u općini i na osnovu prikupljenih podataka uradit ćemo analizu koja će poslužiti u budućim eventualnim sličnim situacijama ,kazao je Zahirović.
Prema, do sada, prikupljenim informacijama odobrena donatorska sredstva za sanacije u BiH iznose više od 900 miliona, a preko 7 miliona eura prikupile su javne institucije,ističu u CRP-u.
Prema riječima Avde Degirmendžića rukovodioca Službe CZ Olovo ,šteta od poplava na području općine Olovo procijenjena je na 11,5 miliona KM dok je Općina Olovo dobila 1.milon i 24.000 KM za sanaciju šteta ,što dovoljno govori o mogućnostima koje je imala.
-U dogovoru sa nosiocima domaćinstava koji su pretrpjeli štete, imali smo razgovore i sa njima smo dogovorali način raspodjele sredstava,pogotovo u slučaju gdje su ljudi morali napustiti svoje kuće zbog klizišta kao što je slučaj sa Rečicom,kaže Degirmendžić.
Učešće na javnoj raspravi uzeli su predstavnici javnih institucija,privrednih objekata i individualnih domaćinstava koji su iznijeli svoja iskustva ,tokom perioda sanacije štete od poplava.
O utrošku sredstava i načinima raspodjele donatorskih sredstava govorila je Merisa Kaljanac šefica Službe za ekonomske poslove Općine Olovo,ističući da o svim utrošenim sredstvima posjeduju dokumentaciju koja je svim zainteresovanim dostupna na uvid.
Javnoj raspravi u Olovu prisustvovali su predstavnici: Općine Olovo i Općinski načelnik Đemal Memagić, predstavnici javnih ustanova i preduzeća, biznis sektora, mjesnih zajednica, osnovnih i srednje škole koji su iznijeli svoja iskustva, tokom perioda sanacije štete od poplava.
Na kraju je istaknuto da svi koji su nezadovoljni raspodjelom donatorskih sredstava ili imaju informacije o zloupotrebama, kao i pozitivne primjere ,da to prijave na besplatan broj telefona 080 05 05 06 .
Centri civilnih inicijativa, sa partnerskim organizacijama (Centar za građansko zastupanje, Centar za razvoj medija i analize i Infohouse), kreirali su mrežu od 23 nevladine organizacije pod imenom ‘BRANA’ – sa svrhom da prate i analiziraju procese obnove, te doprinesu jačanju ukupne transparentnosti i odgovornosti u radu javnih institucija u BiH te privatnog sektora i donatora.
Centar za razvoj i podršku Tuzla je članica mreže BRANA, a od juna 2015. mjeseca radi na praćenju realizovanih sredstava, u individualnim domaćinstvima, privrednim objektima i javnim institucijama u općinama Olovo, Kladanj, Banovići i Živinice.