AktuelnoKulturaVijesti iz BiH

“Glasovi Srebrenice” – dirljiva priča o preživjelima iz Srebrenice

Uz poštivanje svih mjera higijensko-zdravstvene zaštite, danas je u Anti-COVID centru održana projekcija filma „Glasovi Srebrenice“.

„Glasovi Srebrenice“ rekonstruiše posljednje dane u Srebrenici. Ova dirljiva priča o preživjelima iz Srebrenice, te video arhiv genocida bilježi do sada neispričane priče. Kroz video svjedočanstva možemo saznati o trenucima koje preživjeli nikada neće zaboraviti, stradanjima, osjećajima straha i nemoći, te opraštanju od najmilijih.. U filmu govore, izmedju ostalih i: François Lamy, autor izvještaja francuske parlamentarne komisije o Srebrenici, Jean René Ruez koji je vodio istragu za Međunarodni sud u Hagu, Fahrudin Salihović, posljednji gradonačelnik Srebrenice, Liesbeth Zegveld, holandski advokat te bivši pripadnici mirovnih snaga… Sa njihovim iskazima se isprepliću svjedočenja preživjelih stanovnika Srebrenice: Hasana Nuhanovića, Damira Mustafića, Amira Kulaglića, Ibre Zahirovića, Mirsade Malagić, Džemke Mustafić, Salihe Osmanović.

Opsežan materijal prikazan u filmu, uključujuci mnoga svjedočenja posebno snimljena za ovaj film, koja nisu ranije prikazana, služi rekonstruiranju događaja u i oko Srebrenice u ljeto 1995. godine, a razgovori vođeni u filmu su snimljeni specijalno za potrebe ovog filma.

Glasovi preživjelih ostati će kao trajno naslijeđe generacijama koje dolaze, s ciljem sprečavanja mogućih zločina u budućnosti.

Nakon prikazivanja filma, koji daje sliku neopisivog nasilja i nečovječnosti tokom genocida u Srebrenici, održana je diskusija, u kojoj su panelisti bili, pored Hasana Nuhanovića, Munira Subašić, predsjednica Udruženja „Majke Srebrenice“, te Matthew Holliday, putem video linka, vodja Programa za zapadni Balkan pri Međunarodnoj organizaciji za nestale [ICMP].

Organizator projekcije filma je Cinema for Peace Foundation uz podršku ZIPR agencije.

___________________________________________________________________________

Međunarodna Fondacija Cinema for Peace počela je sa radom u Bosni i Hercegovini u decembru 2011., otvaranjem Ureda u Sarajevu, s ciljem uspostavljanja „Video arhiva genocida u Bosni i Hercegovini“. Slijedeći primjer Instituta Shoah pri Univerzitetu u Južnoj Kaliforniji, koji je osnovao reditelj i producent Steven Spielberg, namjera bosanskohercegovačkog ‘Video arhiva genocida’ jeste zabilježiti 10.000 životnih priča ljudi koji su preživjeli genocid u Srebrenici.

Prikaži više

Povezani članci

Pogledajte također
Close
Back to top button