Općenito

Osobama sa invaliditetom uručena ortopedska pomagala

10516631_561955220575657_402907499263030025_nNa inicijativu humanitarne organizacije „Human action internacional“ iz Švicarske uz posredstvo UNICEF-a zatim Federalnog ministarstva zdravstva i Federalnog ministarstva rada i socijalne politike,Općine Olovo i olovskog DZ a na osnovu potreba članova udruženja „Osmijeh“ članovi ovog udruženja obradovani su vrijednom donacijom u vidu ortopedskih pomagala.
Kako su nam kazali predstavnici Federalnog ministarstva zdravstva veliki broj je onih koji žele pomoći područjima koja su poplavljena među kojima je i Olovo tako da su pomenuta ministarstva u saradnji sa predstvnicima Općina ,Centara za socijalni rad i lokalnih organizacija prikupila podatke i dostavila donatorima.

Predstavnik švicarske organizacije „Human action intrenacional“ Paul Viola u svom obraćanju prisutnima izrazio je zadovoljstvo što je mogao učestvovati u ovom humanom djelu,
-Drago mi je što sam danas ovdje i što smo mogli pomoći vašoj djeci zahvaljujući UNICEF-u bez kojeg ne bi mogli ni napraviti ovo dobro djelu,planiramo se opet vratiti kako bi pružili pomoć onima kojima je potreban,kazao je Viola zahvaljujući se domaćinima na gostoprimstvu.

Paul Viola sa porodicom Duraković
Paul Viola sa porodicom Duraković
Prema riječima Hajrudina Begovića predsjednika Skupštine udruženja „Osmijeh“ ovo je do sada najveća pomoć osobama sa invaliditetom na području općine Olovo,
-Ovo je poseban dan za udruženje „Osmijeh“ jer su naši članovi do sada bili bez ortopedskih pomagala.Dobili smo šest kolica za odrasle i dvoja kolica za djecu, dvije hodalice,jednu toaletnu stolicu. Preduzeće „Apomedical“iz Sarajeva koje nam često donira trakice i aparate za naše članove i ovaj put je poklonilo 23 aparata i 1150 trakica za mjerenje šećera.Gospođa Dženita Hukić iz Federalnog ministarstva zdravstva je najviše zaslužna što je ova pomoć stigla u Olovo.Ovo je bajramski poklon za naše članove,kaže Begović.
Mehmedalija Duraković je iz rodnih Šaševaca izbjegao pred agresorom 1992 godine sa suprugom i dva sina koji su tada imali po 3 i 7 godina ,
-Od četničke ruke pobjegli su sa majkom svojim nogama sa igračkama i rusacima na leđima .Tog nesretnog dana kada je granata pala blizu njih doživjeli su trajna oštećenja na mozgu od prejake detonacije.Jedan sin je umro u 23 godini dok drugi koji sada ima 26 godina ima tešku i trajnu retardaciju sa kojom živi.Ja i supruga se brinemo o njemu i svaki dan proklinjemo onog ko je ispalio granatu sa Išerić brda i uništio život mojih sinova i pa i moj,ogorčeno i sa suzama u očima priča nam Mehmedalija koji je preuzeo jedna kolica za svog sina koja će mu olakšati svakodnevnu brigu o njemu.
Pored pomenutih ortopedskih pomagala nekoliko slijepih i slabovidnih osoba dobili su naočare i bijele štapove koje će im olakšati svakodnevno kretanje.Za pomenuta pomagala novac su poslali redovni donatori udruženja Emina i Enver Jusupović iz Amerike.

Prikaži više

Povezani članci

Back to top button