AktuelnoCentar za kulturuNGO i udruženjaOlovoZdravlje

PREGLED I TESTIRANJE RVI NA HEPATITIS B i C

U prostorijama Centra za kulturu, sport i informisanje danas je upriličen pregled članova organizacije RVI 92-95 Olovo i uzimanje krvi radi testiranja na Hepatitis B i C.

Ovaj organizovani pregled rezultat je saradnje Kantonalnog Saveza RVI ZDK sa nadležnim medicinskim institucijama i provodi se na cijelom području Zeničko-dobojskog Kantona, odnosno svih općinskih organizacija.

Prema riječima Jusufa Rakmana predsjedika Kantonalnog Saveza RVI ZDK inicijativa za ovu vrstu usluge u matičnim sredinama potekla je prije par godina i uz podršku prethodnog, ali sadašnjeg mninistra za boračka pitanja ZDK, sada se provodi u svim općinama našeg Kantona.

  • Nakon ljekarskih sugestija, činjenice da RVI zbog invaliditeta teško dolaze do infektivnih odjela koji se bave Hepatitisom i najvažnije činjenice da, zbog teških ratnih uslova i trauma u kojima su u teškim uslovima primali krv, RVI predstavljaju jednu od rizičnijih kategorija, mi smo evo organizirali ove preglede u svim našim općinama – kazao je za naš program g-din Rakman. On je dodao da su ovi pregledi do sada obavljeni u Tešnju, Doboj Jugu i Maglaju. Jučer u Zavidovićima I Žepću. Danas u Olovu, Varešu i Brez, tako da će nam ostati za 4 I 5 maj Visoko, Kakanj I Zenica.

Dr. Eldira Hadžić iz odjela za infektivne bolesti Kantonalne bolnice Zenica govoreći za naš program izrazila je svoje zadovoljstvo zbog činjenice da su na usluzi ovoj kategoriji ljudi.

  • Ovi ljudi u ratu bili su izloženi različitim traumama, u vrlo teškim uslovima su ostajali bez djelova tijela, primali različitu krv i samim tim imaju veću mogućnost obolijevanja od hepatitisa. Važno je naglasiti da se ova bolest, posebno Hepatitis B vrlo uspješno liječi, nešto duže, ali također uspješno i Hepatitis C. Lijekovi su sada I besplatni i dostupni. Drago mi je da je i odziv ovih ljudi zadovoljavajući – kazala je dr. Hadžić zeleći pri tom posebno istaći da je Olovo prelijep grad i da možemo biti ponosni njegovim izgledom, čistoćom i uređenošću.

Rezultati današnjeg pregleda za par dana biti će kompletirani i dostavljeni našoj Općinskoj organizaciji RVI, te nadležnim medicinskim odjelima.

Prikaži više

Povezani članci

Back to top button