
Ovim pitanjem otvorili smo razgovor sa načelnikom Općine Olovo Đemalom Memagićem o ovih dana najaktuelnijoj olovskoj temi. Uz konstataciju kako je oko 150 radnika preduzeća „Geomet“ ovih dana ostalo bez radnog angažmana, prvog čovjeka Općine Olovo pitali smo kako odgovara na optužbe da razlog za ovakvo stanje leži u općinskoj administraciji koja, prema javnim istupima Uprave preduzeća“Geomet“ , opstruira dobijanje određenih dozvola za rad.
- Očigledno je da se radi o pokušaju pronalaska dežurnog krivca za loše poslovanje i pokušaja Uprave „Geometa“ da odgovornost za otpuštanje radnika prebaci na nekog drugog, odnosno u ovom slučaju na Općinsku administraciju. Godinama je rudnik radio a da se mi nismo apsolutno mješali u njegov rad. Dali smo saglasnost za istražne radove, bili podrška u dobijanju prvih dozvola, ustupanja prostora, koncesija, svjedočili iskopavanju rude, njenoj preradi i odvozu jer smo na to gledali kao projekat koji zapošljava naše ljude i hrani naše porodice. Istina je da mi insistiramo na poštivanju svih zakonskih normi i mjera zaštite, naročito nakon dva incidentna slučaja u kojima je došlo do zagađenja Bioštice. Ni jednu od pomenutih potrebnih dozvola poput vodne dozvole, dozvole za ovu novu metodu prerade – flotaciju, dopune okolinske dozvole itd. ne izdaje Općina već druge instance.
Iz Geometa Vas i općinsku administraciju optužuju da određenim žalbama prema tim instancama koje spominjete opstruirate dobijanje tih dozvola. Kako odgovarate na te konstatacije?
- Ne vidim šta je sporno u tome da Općina traži garanciju i poštivanje svih ekoloških i drugih normi. Pa valjda je to naša osnovna zadaća. Zašto npr. nadležno ministarstvo, ako naše uslove i zahtjeve smatra neosnovanim, ako nismo u pravu što tražimo zaštitu naših prirodnih resursa, ne izda Geometu te dozvole. Ja evo javno postavljam pitanje kako su bez dozvola gore već izgrađeni objekti za flotaciju rude, odnosno taj hemijski proces prerade i odvajanja olova od jalovine? Zar je problem što mi sada tražimo garanciju i štitimo se da se sutra i nama ne dogodi neka možda puno opasnija „Jablanica“ sa hemikalijama umjesto kamenja. Ponavljam, ako sve te instance koje daju dozvole smatraju da su naši zahtjevi neosnovani neka ih odbace, neka potpišu i izdaju te potrebne saglasnosti.
Kako će se sve ovo završiti i kakva je sudbina rudnika Geomet i njegovih uposlenika koji su najavili proteste i razgovore sa Vama? – bilo je naše završno pitanje
- Mi smo uvijek uz naše ljude, uz radnike, uvijek smo za otvoren dijalog i ja nemam problem da razgovaram sa predstavnicima naših radnika. Žao mi je što Uprava rudnika koristi radnike u pokušaju da se opere od odgovornosti za svoje propuste u poslovanju. U dopisu jednom ministarstvu oni spominju gubitak od 30 miliona, govori se o gubljenju rudnog žilišta i lošim procjenama, lošim ugovorima, staroj mehanizaciji i opremi, ali to nije tema kojom se ja želim baviti. Moja je obaveza da brinem o interesima naše lokalne zajednice i zaštiti naših resursa na kojima temeljimo svoj turistički razvoj, na poštivanju zakona i svih zakonskih normi i interesa svih naših građana.
Nakon ureda Općinskog načelnika pokucali smo na vrata Općinskog pravobranilaštva gdje smo u ragovoru sa Harisom Bojić-Begić zamjenicom općinskog pravobranioca pokušali saznati na koje je dozvole je općinsko pravobranilaštvo uložilo žalbe i kako to u Geometu tvrde opstruralo ishodovanje potrebnih radnih dozvola. Uz konstataciju da je zadatak Općine i općinskog pravobranilaštva da štiti interese ove lokalne zajednice g-dja Harisa Bojić nam je kazala kako će se, radi javnosti i realnog sagledavanja kompletnog stanja po ovom pitanju, očitovati pismenim putem i dostaviti nam odgovore na naša pitanja.
Ovaj dopis, odnosno saopštenje, koji smo danas dobili objavljujemo unastavku u cjelosti:
Uz ovaj dopis dostavljeni su nam na uvid svi dopisi Općinskog pravobranilaštva Olovo kao i odgovori, nalazi i zaključci nadležnim ministarstava i agencija.